Ręcznie robiona biżuteria – dlaczego zyskuje na popularności?

Recznie robiona bizuteria

Ręcznie robiona biżuteria – dlaczego zyskuje na popularności?

Nie da się ukryć, że kobiety kochają biżuterię. W ostatnim czasie odchodzi się od zakupu wyrobów jubilerskich u popularnych producentów, a  coraz większą popularność wśród pań zdobywa biżuteria wykonywana ręcznie. Co sprawia, że jest ona tak pożądana i gdzie można się zaopatrzyć w ręcznie robioną biżuterię?

Co sprawia, że ręcznie robiona biżuteria jest wyjątkowa?

Biżuteria ręcznie wyprodukowana posiada kilka cech, które wyróżniają ją na tle produktów realizowanych w sposób masowy. Przede wszystkim każdy kolczyk, wisiorek lub pierścionek będzie posiadał osobisty pierwiastek w postaci cech charakterystycznych dla danego artysty bądź artystki, a więc niemożliwych do podrobienia. My zaś mamy możliwość wyboru stylu biżuterii, który będzie najbliższy naszemu gustowi i upodobaniom. Oprócz tego ręcznie robiona biżuteria jest absolutnie unikalna. Nawet jeśli powtarzane są pewne kolory lub motywy, w wyrobnictwie ręcznym nie da się bowiem odtworzyć danego wzoru w stu procentach. To sprawia, że zakupiona przez nas biżuteria zawsze będzie wyjątkowa. Możemy być również pewni, że nikt nie posiada takiego samego wyrobu jubilerskiego. Oczywiście nie mamy takiej gwarancji w przypadku biżuterii robionej przez popularnych producentów – ta wykonywana jest masowo, bez dbałości o oryginalność i detale. Ponadto, dzięki temu, że nad wyrobem biżuterii czuwa sam artysta, a nie maszyna odlewnicza, każdy szczegół ozdoby jest wykonywany z niezwykłą precyzją i dbałością, zarówno o stronę techniczną, jak i estetyczną.

Z jakich materiałów wykonana jest ręcznie robiona biżuteria?

To, jakich materiałów używa artysta do wykonania biżuterii, jest w dużej mierze uzależnione od jego własnego stylu, gustu oraz umiejętności rzemieślniczych. Wiele osób zajmujących się wykonywaniem biżuterii ręcznie używa do tego „miękkich” materiałów, na przykład filcu i elastycznych drucików. Szczególną odmianą ręcznie wykonanej biżuterii jest metoda sutasz – dzięki zszywaniu ze sobą kolorowych sznurków, artysta potrafi stworzyć naprawdę piękne i fantazyjne wzory. Sporą popularnością cieszy się również metoda „wire wrapping”, czyli zginanie i układaniu drutu w przeróżne kombinacje, w które wplatane są kryształu lub kamienie szlachetne. Są również artyści, którym nieobca jest lutownica i nieco mniej podatne na obróbkę rodzaje metalu . Wykonana taką techniką biżuteria będzie doskonałą ozdobą silnej i pewnej siebie kobiety. W tym miejscu warto także wspomnieć o metodzie chainmaille. Polega ona na łączeniu metalowych ogniw, czego efektem są odważne i niezwykłe wyroby jubilerskie, które od razu przykuwają wzrok. Prawda jest jednak taka, że metod wyrabiania biżuterii jest tyle, ilu istnieje artystów. Każdy z nich ma bowiem swój unikalny i niezwykły styl pracy.

Gdzie możemy kupić ręcznie wykonaną biżuterię?

Ze względu na to, że biżuteria wykonywana ręcznie cieszy się coraz większą popularnością, nie jest trudością znalezienie miejsca, które zajmowałoby się jej sprzedażą. Bardzo często poszczególni artyści posiadają własną domenę, na której prezentują i sprzedają swoje dzieła. Sklepy z ręcznie robioną biżuterią nie istnieją jednak wyłącznie w przestrzeni internetowej – możemy szukać ich również stacjonarnie. Jeśli wolimy przed zakupem dotknąć i przyjrzeć się biżuterii z bliska, powinniśmy rozejrzeć się za nią na targach mody i biżuterii. Bardzo często bowiem różni artyści sprzedają tam swoje niezwykłe wyroby.

Ręcznie robiona biżuteria szturmem wtargnęła na rynek wyrobów jubilerskich. Każdy, kto chciałby posiadać w swojej kolekcji unikalny wisiorek bądź kolczyki, zdecydowanie powinien rozejrzeć się za artystą, który zajmuje się jej wykonywaniem.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *