Mycie okien na wysokości przez alpinistów przemysłowych – podstawowe techniki i sprzęt

Mycie okien na wysokosci przez alpinistow przemyslowych – podstawowe techniki i sprzet

Mycie okien na wysokości przez alpinistów przemysłowych – podstawowe techniki i sprzęt

Mycie okien na wysokości to podstawowa usługa, z której korzystają właściciele i administratorzy rozmaitych nieruchomości. Nowoczesne budynki charakteryzują się zazwyczaj obszernymi powierzchniami przeszklonymi. Lśniąca, przeszklona fasada kojarzy się bowiem z prestiżem i luksusem. W przypadku niższych budynków kwestia utrzymania elewacji i przeszklonych elementów nie jest skomplikowana. Prace pielęgnacyjne można bowiem bez problemu wykonać z podnośnika, a nawet z ziemi za pomocą myjki teleskopowej. W przypadku wyższych konstrukcji jedynym ekonomicznie uzasadnionym rozwiązaniem są techniki tzw. alpinizmu przemysłowego. Na rynku funkcjonują liczne firmy, które świadczą usługi, takie jak mycie szyb na wysokości bądź czyszczenie elewacji.

Technika i bezpieczeństwo

Prace na wysokości wymagają od wykonujących je ludzi specyficznych uprawnień, odpowiednich umiejętności i predyspozycji psychicznych, a także specjalistycznego sprzętu. Dostęp do wyżej położonych powierzchni czyszczonych zapewnia dach budynku. Alpinista przemysłowy mycie okien na wysokości rozpoczyna zatem od założenia na dachu budynku stanowiska zjazdowego. Do jego budowy zawsze wykorzystywane są elementy konstrukcyjne budynku. Ze stanowiska rozwijane są dwie liny – zjazdowa i asekuracyjna. Gwarantuje to, iż prace na wysokości będą przebiegać w bezpieczny i bezwypadkowy sposób. W tym przypadku mycie odbywa się z góry na dół, a do bezpiecznego przemieszczania się z dachu w kierunku ziemi, pracownik wykorzystuje rozmaite przyrządy zjazdowe i asekuracyjne. Wykorzystanie technik alpinistycznych nie wymaga ciężkiego, zużywającego paliwo sprzętu czy zezwolenia na zajęcie pasa drogowego. Jest zatem metodą nieinwazyjną i bardzo ekonomiczną (w pewnych warunkach nawet przy niewielkich wysokościach).

Czym i jak myjemy?

Do prostych prac i niezbyt zabrudzonych powierzchni można wykorzystać odpowiednio zabezpieczone, zwykłe myjki teleskopowe. Jest to rozwiązanie szybkie, niewymagające skomplikowanej logistyki. W trudniejszych przypadkach, zwłaszcza gdy konieczne jest wykonanie prac na dużej, mocno zanieczyszczonej powierzchni, niezbędny staje się specjalistyczny sprzęt do mycia okien na wysokości. Dokładne czyszczenie umożliwiają myjki ciśnieniowe, produkowane dziś również w wersjach przeznaczonych do prac z użyciem dostępu linowego (charakteryzujące się długimi przewodami zasilającymi). W pracach wykonywanych na nieco mniejszą skalę możliwe jest wykorzystanie myjek ciśnieniowych przenośnych, które nie zapewniają jednak zapasu środka myjącego.

Sprzęt do mycia okien na wysokości to również narzędzia umożliwiające pracę z poziomu gruntu. Myjki teleskopowe, wykorzystujące ciepłą wodę, wykorzystywane są do wysokości ok. 25 m. Nieco wyżej (do ok. 40 m) możliwe jest mycie szyb ze specjalnego dźwigu. Obie te metody można jednak zastosować wyłącznie przy nieutrudnionym dostępnie do czyszczonej powierzchni. W przypadku trudniejszych obiektów wciąż niezastąpione jest wykorzystanie dostępu linowego.

Mycie okien przez alpinistów przemysłowych – czy jest opłacalne?

Jeśli budynek jest niewysoki, najtańszą opcją okazuje się oczywiście mycie szklanych powierzchni myjką teleskopową z poziomu gruntu. Dźwig jest rozwiązaniem dość drogim, a w sytuacji, kiedy do jego użycia niezbędne jest zajęcie pasa drogowego, również skomplikowanym. Dlatego wykorzystanie do mycia okien na wysokości technik alpinistycznych jest zazwyczaj najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Wymagane od alpinistów przemysłowych uprawnienia są niejako gwarantem, że praca będzie przeprowadzona sprawnie i profesjonalnie.

Mycie szyb na wysokości z użyciem technik alpinistycznych jest dla zarządców nieruchomości najskuteczniejszym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Sprawny zespół alpinistów jest bowiem w stanie wykonać pracę szybko, skutecznie, a przede wszystkim bezpiecznie.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *