Jak znaleźć czas na naukę języka angielskiego? – poradnik

Jak znalezc czas na nauke jezyka angielskiego – poradnik

Jak znaleźć czas na naukę języka angielskiego? – poradnik

W dzisiejszych czasach każdy zna język angielski – z takim stwierdzeniem można spotkać się nie raz, jednak za każdym razem będzie ono tak samo nieprawdziwe. Niewątpliwie większość ludzi na świecie miała styczność z tym językiem, ale w rzeczywistości w skali globalnej jest to dopiero trzeci język pod względem liczby użytkowników. Nauka języka angielskiego, podobnie jak nabywanie każdej innej umiejętności wymaga oczywiście czasu. Jak go zatem znaleźć?

Motywacja

Decyzja o nauce angielskiego to równocześnie rezygnacja z wielu innych aktywności dlatego, zanim postanowimy regularnie poświęcać wolny czas na naukę, powinniśmy określić swoją motywację. Jasno określony cel zapewne pozwoli bowiem wytrwać w postanowieniu. Przykładowo mogą być to względy zawodowe, gdyż znajomość języka angielskiego jest obecnie wymagana na większości kluczowych stanowisk, a czasami stanowi warunek konieczny do podjęcia pracy. Doskonałą motywację może stanowić także chęć swobodnego podróżowania czy oglądania filmów i czytania książek w oryginalnej wersji. Jednym słowem bodźcem może być cokolwiek, co sprawiło, że zaczęliśmy myśleć o nauce języka angielskiego.

Prywatne lekcje

Alternatywą dla zorganizowanych kursów językowych, które odbywają się w niewielkich grupach, w konkretnej lokalizacji i w określonej częstotliwości, są indywidualne lekcje języka angielskiego. Korepetytorzy czy lektorzy są w pełni elastyczni, jeśli chodzi o godzinę, termin i miejsce prowadzonych zajęć, dlatego dla osób najbardziej zapracowanych, które w zasadzie nie dysponują wolnym czasem, prawdopodobnie będzie to optymalne rozwiązanie.

Dobrodziejstwa internetu

Kolejnym rozwiązaniem, które ułatwi znalezienie czasu na naukę angielskiego, jest wykorzystywanie internetowych materiałów dydaktycznych. Ich kluczową zaletą jest bowiem nieograniczona dostępność – można zaglądać do nich w krótkich przerwach między innymi aktywnościami (np. w drodze do pracy), a nawet podczas wykonywania swoich obowiązków (np. sprzątanie, gotowanie). Krótkie filmy czy słuchowiska pozwalają nam nie tylko zaoszczędzić czas na naukę, ale przede wszystkim bardzo efektywnie go wykorzystać. Jeżeli nasz poziom znajomości angielskiego jest nieco bardziej zaawansowany, możemy regularnie słuchać anglojęzycznych podcastów o atrakcyjnej dla nas tematyce lub piosenek angielskich wykonawców, które dzięki rytmiczności i powtarzalności pozwolą nam łatwiej zapamiętać całe wyrażenia (często stanowiące dobry punkt wyjścia do przyswojenia lub utrwalenia zasad gramatyki). Warto wspomnieć, że wiele materiałów edukacyjnych dostępnych w internecie lub aplikacji, które możemy zainstalować na naszym smartfonie, jest darmowa.

Językowe otoczenie

W nauce języków ważna jest systematyczność, która sprawia, że pozostajemy z językiem w ciągłym kontakcie. Nie każdy dysponuje czasem na codzienne przyswajanie puli nowych słówek bądź czytanie gazet i książek w języku angielskim. Warto natomiast powiesić sobie listę słówek w widocznym miejscu (np. obok monitora w pracy czy przy lustrze w łazience), gdyż w ten sposób, nawet nie wyznaczając konkretnego czasu na naukę angielskiego, mimochodem będziemy poszerzać swoje słownictwo.

Nauka angielskiego wymaga czasu, ale nie oznacza to, że osoby, które na co dzień mają bardzo wiele obowiązków, nie mają szansy na zgłębienie tego języka. Odpowiednia motywacja do nauki zapewne wpłynie na jej systematyczności, a różnorodność źródeł edukacyjnych umożliwi przyswajanie wiedzy nawet w trakcie wykonywania prac domowych czy podczas podróży.

Źródło: Archibald.pl – bezpłatny test online z angielskiego

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *