Jak wrócić do nauki angielskiego po dłuższej przerwie? – poradnik

nauka angielskiego

Jak wrócić do nauki angielskiego po dłuższej przerwie? – poradnik

Brak motywacji, dodatkowa praca, problemy rodzinne, a może przeprowadzka – powodów, dla których zrobiłeś sobie przerwę od nauki języka, może być bardzo wiele. Jeśli masz jednak ochotę ponownie podjąć to wyzwanie, ale nie masz pojęcia jak się do tego zabrać, poniżej przedstawiamy kilka cennych wskazówek.

Określ swój poziom językowy
Powrót do nauki języka po dłuższej przerwie może być bardzo trudny. W tym przypadku pierwszym krokiem powinno być określenie aktualnego poziomu umiejętności językowych. Przerwa w nauce wpływa bowiem na ograniczenie zasobu słownictwa czy utratę płynności wypowiedzi, ale zazwyczaj nie ma sensu zaczynać tego procesu od podstaw. Twój poziom znajomości angielskiego z pewnością jest bowiem wyższy niż u osoby początkującej. Zazwyczaj najskuteczniejszym sposobem na jego zweryfikowanie jest internetowy tekst poziomujący lub spotkane z wykwalifikowanym lektorem, który trafnie oceni umiejętności językowe. Warto podkreślić, że nie musi to być stopień standardowy (np. A1, A2 czy B1), ale można też zacząć od indywidualnie dopasowanych poziomów pośrednich, takich jak B1.1 czy B1.2.

Otocz się językiem
Jaki jest najlepszy sposób na to, by w szybkim tempie przypomnieć sobie dawniej używane zwroty i słówka? Postanów sobie, że od teraz czytanie wiadomości czy oglądanie ulubionych filmów oraz seriali będzie odbywać się tylko w języku angielskim. Warto też poprosić o pomoc przyjaciół dobrze posługujących się angielskim lub nawiązać nowe znajomości z obcokrajowcami. Prawdopodobnie poskutkuje to przełamaniem bariery językowej oraz zyskaniem pewności siebie. Oczywiście dużą rolę odgrywa też osłuchanie się z językiem. Z tego względu warto regularnie słuchać porannych audycji radiowych, podcastów czy audiobooków w języku angielskim. Nawet jeżeli w międzyczasie wykonujemy inne czynności i nie skupiamy się w pełni na materiale, nieużywane słówka czy zapomniane konstrukcje mogą wrócić do naszej pamięci. Dobrym sposobem na zagospodarowanie wolnego czasu w drodze do szkoły czy pracy, będzie powtarzanie słówek przy pomocy popularnych aplikacji zainstalowanych na smartfonie.

Kiedy warto skorzystać z intensywnych kursów językowych?
Aby powrót do nauki języka okazał się naprawdę skuteczny, warto znaleźć korepetytora albo zapisać się na grupowe lekcje z angielskiego. Regularne zajęcia pod okiem profesjonalisty odświeżą naszą pamięć oraz wytyczą właściwy kierunek nauki. Coraz popularniejsze stają się też intensywne kursy języka angielskiego. Jest to bowiem znakomity sposób na to, by w stosunkowo krótkim czasie przypomnieć sobie podstawy słownictwa, gramatyki i wymowy. Jeżeli zastanawiasz się, czy kontynuować naukę od wyższego, czy niższego poziomu, ciekawą alternatywą może być wybór kursu mniej zaawansowanego, ale w trybie przyśpieszonym. Dzięki temu, że stosunkowo szybko powtórzysz materiał, będziesz mógł płynnie przejść do standardowego trybu nauki i pogłębiania wiedzy. Niektóre osoby mogą jednak poczuć się nieco przytłoczone niemal codziennym kontaktem z językiem. W wielu przypadkach warto zatem na początek zdecydować się na regularną formułę kursu (zwykle dwa razy w tygodniu).

Zadbaj o motywację
W celu uniknięcia sytuacji, w której nauka języka angielskiego ponownie zakończy się fiaskiem, warto zadbać o odpowiednią motywację. Ryzyko porażki skutecznie zminimalizuje też nienakładanie na siebie dodatkowej presji czasu, gdyż powrót do poziomu językowego sprzed lat może zająć nawet kilka miesięcy. Warto też przemyśleć powody, dla których przerwaliśmy naukę. Przykładowo jeżeli był to brak czasu, nawet w bardziej intensywnych tygodniach, zadbajmy o to, by całkowicie nie utracić kontaktu z językiem (np. raz dziennie wysłuchajmy krótką audycję radiową lub przeczytajmy wiadomości w języku angielskim). Natomiast jeżeli powodem był brak widocznych postępów, warto rozpocząć naukę od czystej karty, a więc pozbyć się starych notatek czy podręczników i wypróbować nowe rozwiązania. W ten sposób nauka może stać się przyjemniejsza i bardziej ekscytująca.

Ponowne podjęcie się nauki języka po dłuższej przerwie może okazać się trudne. W tym celu warto opracować dobry plan i zadbać o odpowiednią motywację. Doskonałym pomysłem prawdopodobnie będzie też zapisanie się na intensywny kurs językowy oraz otaczanie się angielskim w wolnych chwilach i w trakcie wykonywania codziennych obowiązków.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *