Jak skutecznie chronić głowę pracowników?

ochrona glowy

Jak skutecznie chronić głowę pracowników?

Głowa, jako miejsce, w którym znajduje się mózg, jest najcenniejszą i najważniejszą częścią naszego ciała. Mózg zawiaduje wszystkimi czynnościami życiowymi, poczynając od oddychania, przez ruch i chodzenie, a na mowie i czytaniu kończąc. Trzeba więc szczególnie o niego dbać i chronić go w sytuacjach zagrożenia. Wiele prac i zawodów na co dzień niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia tego cennego organu. Dla wykonujących je pracowników szczególnie ważne jest stosowanie odpowiedniej i skutecznej ochrony głowy. Jak taką ochronę wybrać, aby kompleksowo zabezpieczała głowę pracownika? Podpowiemy, na co zwrócić uwagę.

Sposoby ochrony głowy pracowników

Zapewnienie odpowiednich środków ochrony indywidualnej głowy to bezpośredni obowiązek pracodawcy. Zapis taki znajdziemy w Kodeksie pracy i nie podlega on żadnym wyjątkom. Jednak zarówno pracodawca, jak i pracownik powinni wiedzieć, jakie metody ochrony głowy są dostępne na rynku. Najpopularniejsze oraz najczęściej stosowane są hełmy ochronne. Zapewniają one skuteczną ochronę zarówno przed spadającymi elementami, jak i przed uderzeniem o wystające elementy konstrukcyjne. Hełmy ochronne najczęściej dostępne są w wyraźnych, fluorescencyjnych kolorach. Oprócz tego, jeśli zachodzi taka potrzeba, pracodawca może zaopatrzyć pracowników w hełmy ochronne łączone z innymi środkami ochrony indywidualnej, na przykład nausznikami czy przysłonami na twarz. Wybór takich dodatkowych środków ochronnych zależy od rodzaju wykonywanej pracy oraz typu zagrożenia, jakie w niej występuje. Oprócz twardych hełmów ochronnych można również wybrać lekkie hełmy ochronne. Mają one kształt wzmacnianych czapek i są dużo lżejsze i wygodniejsze od typowych hełmów ochronnych. Należy jednak pamiętać, że nie w każdej sytuacji dozwolone jest ich stosowanie. Ich możliwości ochronne są zdecydowanie mniejsze. W normie PN-EN 812:2002 – Przemysłowe hełmy lekkie znajdziemy jasne wskazanie, że hełmy lekkie przeznaczone są do ochrony górnej części głowy przed skutkami uderzenia o nieruchome twarde lub ostre przedmioty mogące wywołać skaleczenia lub powierzchowne urazy oraz przeznaczone są do stosowania wewnątrz budynków. Natomiast tradycyjne hełmy ochronne mogą być stosowane zarówno w zadaszonych halach, jak i podczas prac poza budynkami i wykazują dużo szerszy zakres ochrony.

Jak dobrać odpowiednią ochronę głowy dla pracownika?

Metoda ochrony głowy pracowników jest kwestią dość indywidualną. Przy jej wyborze należy wziąć pod uwagę kilka czynników. W pierwszej kolejności należy uwzględnić rodzaj wykonywanej pracy i występujące w niej zagrożenia. Pod tym kątem należy dobrać ochronę, która zapewni pełne bezpieczeństwo. Oprócz tego warto rozważyć, czy ochrona głowy będzie łączona z innymi środkami ochrony indywidualnej. Nie każdy hełm ochronny jest do tego przystosowany, a można z powodzeniem wybrać hełmy z przysłonami na twarz lub z nausznikami. Dodatkową, równie ważną kwestią jest dobór ochrony głowy do indywidualnych preferencji i warunków fizycznych pracownika. Chodzi tu głównie o rozmiar. Hełm ochronny nie powinien podczas pracy spadać z czubka głowy, a także nie może opadać na oczy i zasłaniać widzenia. Większość hełmów ochronnych jest wyposażonych w możliwość regulacji rozmiaru – na pokrętle z tyłu hełmu. Należy jednak pamiętać, aby sprawdzić, czy opcja ta jest dostępna w wybranym produkcie.

Trwałość środków ochrony głowy

Jak każdy sprzęt, tak również hełmy ochronne i inne środki ochrony głowy mają określoną trwałość i żywotność. Standardowo producent przewiduje, że hełm ochronny powinien być wymieniony po pięciu latach użytkowania. Jest to jednak górna granica, a zdarza się, że hełm musi zostać wymieniony wcześniej. Hełmy ochronne użytkowane na zewnątrz, ze względu na narażenie na promieniowanie słoneczne czy inne warunki atmosferyczne, powinny być wymieniane nie później niż po upływie trzech lat. Natomiast bezwzględnie natychmiastowej wymianie podlegają hełmy ochronne, które były narażone na silny ucisk lub upadek z dużej wysokości. Wtedy nawet jeżeli żadne uszkodzenia nie są widoczne na powierzchni hełmu, to jego parametry ochronne zdecydowanie spadają i nie powinien on być dłużej użytkowany.

Źródło: Sklep BHP Prosave

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *