Co wpływa na smak kawy?

Co wplywa na smak kawy

Co wpływa na smak kawy?

Dzisiaj w każdym mieście można spotkać zarówno małe, klimatyczne kawiarnie, jak i duże lokale należące do wielkich, międzynarodowych korporacji. Jest to efektem szybkiego rozwoju rynku kawowego i popularności samego napoju. Wynika ona przede wszystkim z charakterystycznego smaku. Jakie czynniki odpowiadają za to, że kawa w jednym miejscu smakuje nam bardziej niż gdzie indziej?

Od czego zależy smak kawy?

Początków popularności kawy doszukiwać się można w krajach Ameryki Południowej, a później również południowej Europy. Warto zwrócić tutaj uwagę na fakt, że w procesie wypalania i parzenia kawy powstaje około 800-900 związków chemicznych, z których każdy ma swój wkład w konkretne wrażenia smakowe. Do najważniejszych zaliczyć można kwasy organiczne i olejki eteryczne odpowiedzialne za kwasowość, goryczkę i intensywność smaku. Pierwszym aspektem, który wpływa na odmienne wrażenia smakowe, jest więc sposób palenia. Rozróżnia się tutaj jasne, średnie, średnio ciemne i pełne. Kolejne stopnie świadczą o zaniku odczucia kwasowości i pojawianiu się goryczki.

Intensywność i aromat

Palenie kawy jest dopiero pierwszym etapem jej przygotowania. Kolejnym jest mielenie ziaren. Grubo mielona kawa jest zdecydowanie bardziej zalecana do wykorzystania w ekspresach ciśnieniowych, ze względu na mechaniczne uwarunkowania aromatyzacji napoju. Drobno mielona staje się natomiast świetną alternatywą dla osób preferujących parzenie kawy w filiżance. Grubość mielenia wpływa bowiem na aromat. Im grubsze ziarna tym dłużej (lub pod większym ciśnieniem) należy przeprowadzać proces parzenia. Podobnie sprawa przedstawia się, jeśli chodzi o temperaturę wody. Jeśli parzymy kawę we wrzątku, aromat wydobywa się zdecydowanie szybciej. Eksperymentując z wyżej wymienionymi czynnikami, można osiągnąć zupełnie odmienne walory smakowe.

Przechowywanie kawy

Ważny jest również sposób przechowywania kawy. Ziarna bardzo szybko przesiąkają wszelkimi zapachami z otoczenia, dlatego też odradza się przechowywania kawy w lodówce. Aby zachować pełnię aromatu i dłużej cieszyć się smakiem, stosuje się opakowania posiadające specjalny wentyl dający możliwość odprowadzania dwutlenku węgla z wewnątrz, jednocześnie blokując dopływ powietrza do środka. Stosowanie takiego rozwiązania wydaje się być najlepszym spośród wszystkich dostępnych.

Podsumowując, smak kawy uzależniony jest od wielu czynników, wśród których najważniejsze jest palenie, mielenie, przechowywanie i temperatura parzenia. Innym aspektem stają się też dodatki, takie jak mleko, cukier, a także (popularne ostatnio) cynamon i kakao. Warto spróbować różnych technik przygotowania, aby samemu wyrobić sobie opinię i dopasować kawę do własnych upodobań smakowych.

Źródło: msbis.com – kurs baristy

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *